OTVORENA IZLOŽBA „SRPSKO VOJNO GROBLjE DELI IBRAHIM“ U GALERIJI MOKRANjČEVE KUĆE U NEGOTINU

U galeriji Mokranjčeve kuće otvorena je izložba fotografija „Srpsko vojno groblje Deli Ibrahim“ autora Stevana Labudovića, zaslužnog građanina Narodne Demokratske Republike Alžir. Izložbu su otvorili Vladimir Veličkvoić, predsednik Privremenog organa opštine negotin i ambasador Alžira u Srbiji, Abelhamid Šebšub.

Strašna epopeja Prvog svetskog rata, koja je kulminirala povlačanjem srpskih oružanih snaga i dela civila preko severne i srednje Albanije ka grčkim jonskim ostrvima Krfu i Vidu, nije bila okončana na grčkoj teritoriji. Veliki broj ranjenika i iznemoglih hitno je prebačen u savezničke, mahom francuske bolnice, širom južne Evrope, ali i na francuske teritorije u severnoj Africi. I dok je boravak srpskih vojnika na tlu današnjeg Tunisa dobro poznat, i posle sto godina od tih tragičnih događaja, dotle je prisustvo Srba u današnjem Alžiru i dalje obavijeno velom istorijskog zaborava.

Izložbu „Srpsko vojno groblje Deli Ibrahim“ čine fotografije groblja, na kojem su sahranjeni srpski vojnici koji su preminuli u Alžiru tokom lečenja. Groblje se danas nalazi na području opštine Deli Ibrahim alžirskog glavnog grada, gde je, 1982. godine, premešteno sa svoje prvobitne lokacije u mestu Tamenfust, ranije Kap Matifu.

Otvarajući izložbu, Vladimir Veličković izrazio je, između ostalog, zahvalnost alžirskom narodu koji brinu o ovom spomen obeležju na srpske vojnike.

„Naredne godine navršava se sto godina od završetka Prvog svetskog rata, u kome je stradalo više od milion Srba i još toliko ranjeno, braneći svoju otadžbinu od nadmoćnijeg neprijatelja. Naša obaveza je da čuvamo sećanje na sve žrtve ratova i da ne dozvolimo da izblede s vremenom. Ova izložba nas podseća na 324 srpska i jednog ruskog vojnika, koji nisu uspeli da se izleče u francuskim bolnicama u Alžiru, pa su posle smrti sahranjeni na tlu ove bratske zemlje. Koristim ovu priliku da zahvalim građanima Alžira, što su svih ovih godina brinuli o grobovima srpskih vojnika i spomen obeležju koje čuva uspomenu na njih i čini neraskidivu vezu između alžirskog i srpskog naroda.“

„Cilj ove izložbe je da se pokaže mladima da je bilo muškaraca i žena, koji su se borili za slobodu i jednog i drugog naroda i koji počivaju i u jednoj i drugoj zemlji i tako prolivena krv, alžirskih i srpskih vojnika se na neki način pomešala i odatle možda počinju i te jako bliske veze između naša dva naroda. Kao što znate, srpski narod je takođe dao veliki doprinos alžirskom narodu tokom njegove borbe za nacionalno oslobođenje. U toj borbi je aktivni učesnik bio i fotograf Stevan Labudović, čije fotografije danas imamo priliku da gledamo, a koji se borio sa alžirskom vojskom. Treba odati duboko priznanje tom čoveku, bilo da je reč o srpskom groblju u Alžiru ili o fotografijama koje je on snimao tokom rata u Alžiru, koje su svedočanstvo o tom dubokom prijateljstvu.“
U programu je učestvovao hor Umetničke škole “Stevan Mokranjac”, pod dirigentskom palicom Ružice Rajković.

Izložba, koju su inicirali Društvo prijatelja Alžira i Muzej Krajine, biće otvorena za posetioce nekoliko nedelja.

Fotografije: opština Negotin.


http://www.istocnevesti.com/otvorena-izlozba-srpsko-vojno-groblje-deli-ibrahim-foto/

http://www.istocnevesti.com/izlozba-srpsko-vojno-groblje-deli-ibrahim/

http://tvistok.com/2017/11/negotin-23-novembra-bice-otvorena-izlozba-srpsko-vojno-groblje-deli-ibrahim/

http://tkmagazin.rs/negotin-uskoro-izlozba-srpsko-vojno-groblje-deli-ibrahim/

http://temporadio.rs/?p=7981

http://negotin.rs/vest-otvorena-izlozba-srpsko-vojno-groblje-deli-ibrahim-3909.htm

http://muzejkrajine.org.rs/%D1%81%D1%80%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%B1%D1%99%D0%B5-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B8%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%B8%D0%BC-2/