Povodom prvog obeležavanja Međunarodnog dana „Živeti zajedno“, koji je na inicijativu Alžira ustanovljen 8. decembra 2017. rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, Nj. E. Abdelhamid Šebšub, ambasador Alžira u Beogradu održao je, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a u prisustvu članova diplomatskog kora i mnogobrojnih studenata, predavanje o iskustvima Alžira na planu nacionalnog pomirenja i promovisanja mira i tolerancije.
Otvarajući skup, profesor dr Vlada Petrov, v. d. dekana Pravnog fakulteta podsetio je da je „kultura mira osnova ne samo ove rezolucije već i moderne pravne civilizacije koja crpi svoje korene u prirodnom pravu, jednakosti, slobodi, pravdi i toleranciji“.
Napomenuo je da je obeležavanje ovog dana prilika sa se promoviše i novoosnovani Centar za međuverski i međukulturni dijalog na čijem se čelu nalazi profesor Pravnog fakulteta dr Branko Rakić.
Ambasador Alžira je podsetio na principe i ciljeve ove alžirske inicijative, ukazujući da se ona temelji na nekoliko faktora: geografskom položaju njegove zemlje koja se nalazi na raskršću više civilizacija, njenoj istorija koju su obeležile ličnosti poput svetog Avgustina ili Emira Abdelkadera, ljudi koji su radili u prilog miru i sklada među ljudima i konačno, na iskustvu koje je Alžir stekao poslednjih godina kako na planu promovisanja nacionalnog pomirenja u zemlji, tako i na planu deradikalizacije i borbe protiv ekstremizma.
Ambasador Šebšub je govorio o etapama u sprovođenju politike nacionalnog pomirenja kao i o merama koje su preduzete u okviru primene Povelje nacionalnog pomirenje, koja je usvojena referendumom, 2005. godine.
Konferencija je pobudila veliko interesovanje studenata. Odgovarajaću na brojna pitanja koja su studenti postavili, ambasador je dao dodatna pojašnjenja o ovoj temi.
Minutom ćutanja prisutni su odali poštu palestinskim žrtvama koje su pale proteklih dana.