U svečanoj sali Doma vojske (Medija centra „Odbrana“), ambasada Narodne Demokratske Republike Alžir u Beogradu priredila je svečani prijem povodom Nacionalnog dana – 70. godišnjice od Alžirske revolucije.
U prisustvu tri ministra – Nemanje Starovića, ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ivice Tončeva, ministra bez portfelja zaduženog za oblast unapređenja razvoja nedovoljno razvijenih opština, i Usame Zukorlića, ministra bez portfelja zaduženog za oblast pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti, šest državnih sekretara, mnogobrojnih ambasadora, predstavnika političkog, vojnog, javnog i kulturnog života Beograda i Srbije, ambasador Alžira Nj. E. gospodin Fatah Mahraz, se posle alžirske i srpske himne u izvođenju hora i orkestra Umetničkog ansambla „Stanislava Biničkog“, obratio gostima:
„Želim pre svega da vam zahvalim što ste se u ovako velikom broju odazvali našem pozivu da sa nama podelite 70. godišnjicu 1. novembra 1954. istorijskog datuma kada je počela borba za nacionalno oslobođenje.
Toga dana, muškarci i žene u Alžiru su odlučili da se dignu protiv tlačenja i nepravde u kojima ih je kolonijalni sistem držao od 1830. Njihov cilj je bio da ponovo steknu slobodu i svoj identitet i da od Alžira stvore nezavisnu i suverenu državu.
Ova godišnjica je za nas trenutak sećanja na naše mučenike, koji su žrtvovali živote, i trenutak da odamo počast njihovom angažovanju i njihovom požrtvovanju.
Ovaj dan je za nas i prilika da se podsetimo na podršku koju su bivša Jugoslavija i narod Srbije pružili pravednoj stvari Alžiraca tokom tih ratnih godina i odamo priznanje posebnoj ulozi koju je imao Predsednik Tito u podršci našoj revoluciji.
Valja podsetiti na simboličan značaj 1. novembra 1954. kao pokretača koji je svim narodima pod kolonijalnom i rasističkom vladavinom u 20. veku, dao oslobodilački impuls.
Ovaj datum je ubrzao proces dekolonizacije u Africi i poslužio kao podstrek oslobodilačkim pokretima, ne samo na afričkom kontinentu već i u drugim delovima sveta.
Moja zemlja je i dalje posvećena idealima i principima na kojima se ova borba temelji a to su pravda, sloboda i suverenitet. Alžir nastavlja da pruža snažnu podršku i solidaran je sa narodima koji se bore za svoju slobodu, samoopredeljenje i nezavisnost u Africi i svuda u svetu.
Danas, mandat Alžira kao nestalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih Nacija je rukovođen upravo tim istim vrednostima i principima koji su i osnovni temelji naše spoljne politike.
Nažalost, narodi Palestine i Zapadne Sahare lišeni su tih svetih prava. Moja zemlja iznova obnavlja inicijative u SB OUN da bude zaustavljen genocid u Gazi, a da se narodu Zapadne Sahare dozvoli da ostvari svoje legitimno pravo na samoopredeljenje u skladu sa brojnim rezolucijama OUN koje su usvojene počev od 1975.
Ova svečanost je i prilika da se istakne izvanredan kvalitet odnosa između Alžira i Srbije koji se temelje na prijateljstvu i solidarnosti, još od vremena koja su prethodila sticanju nezavisnosti moje zemlje.
Na ovom dugotrajnom prijateljstvu zasniva se bogata i plodna saradnja na koji smo danas ponosni. Naše dve zemlje imaju redovan politički dijalog, podudarne stavove o brojnim regionalnim i međunarodnim pitanjima i beleže rastući obim privredne i trgovinske razmene.
Iako i dalje postoji prostor za razvoj novih vidova saradnje i nove poslovne mogućnosti, Alžir je danas najveći ekonomski i trgovinski parner Srbije u Africi.
I na kraju želim da vas pozovem da degustirate neke od specijaliteta alžirske kuhinje“.
Ambasada Alžira je priredila bogato posluženje, a mnogobrojni gosti su bili u prilici i da pogledaju izložbu fotografija umetničkih fotografa Vladimira Rajkovića i Jovana Ikonomovskog, koji su dočarali mnogobrojne lepote alžirske Sahare, za koju postoje uverenja da je jedna od najslikovitijih na svetu.
Gostovanje ambasadora Alžira u Jutarnjem programu RTS-a:
https://www.youtube.com/watch?v=nRS1t0AB2nw&t=109s
Fotografije: Goran Zlatković